ANARŞİSTLER “MUTLAK” HÜRRİYET TARAFTARI MIDIR?

Hayır. Anarşistler herkesin “ne isterse onu yapması” gerektiğine inanmazlar, çünkü bazı eylemler istisnasız diğerlerinin hürriyetlerinin ihlalini içerir.

Örneğin anarşistler tecavüz etme, sömürme veya diğerlerine zor uygulama “özgürlükleri”ni savunmaz. Ne de otoriteye müsamaha gösteririz. Tam aksine otorite, özgürlük, eşitlik ve dayanışmaya (insan onurundan bahsetmeye bile gerek yok) karşı bir tehdit olduğu için, anarşistler ona karşı direnmenin ve onu yıkmanın gerekliliğinin farkındadırlar.

Otoritenin uygulanması özgürlük değildir. Hiç kimse diğerlerini yönetme “hakkı”na sahip değildir. Malatesta’nın dikkat çektiği üzere, anarşizm “sadece diğerleri [diğer insanlar] için de eşit özgürlük kısıtlaması[na sahip] olan,… herkes için özgürlüğü” destekler; “ama bu tahakküm demek olan ve kesinlikle özgürlük olmayan; sömürme, hükmetme, emretme “özgürlüğü”nü kabul ettiğimiz ve buna saygı gösterilmesini arzu ettiğimiz … anlamına gelmez” (Errico Malatesta: Yaşamı ve Fikirleri, s. 53).

Kapitalist toplumda, tüm hiyerarşik otorite biçimlerine –ister özel (patron), isterse kamu (devlet) olsun– karşı direnmek özgür bir insan olmanın işaretidir. “Sivil İtaatsizlik” (1847) adlı eserinde Henry David Thoreau’nun dikkat çektiği üzere:

“İtaatsizlik özgürlüğün gerçek temelidir. İtaat edenler köle olurlar”.

ÇEVİRİ: Anarşist Bakış
Kaynak:”A.2 What does anarchism stand for?”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: